Изпита по JS-apps(29.07.2014) приключи. Да споделим впечатленията си

15
Здравейте, колеги,
интересно ми е как се чувстват останалите след изпита.
Аз лично писах код на конвейер, доста разбъркан и неподреден. Крайната цел беше все пак да имам работещо приложение. Мисля, че свърших около 60% от заданията, ако правилно съм ги разбрала. Никакви тестове. Слаб UI :)
Все пак в началото задачата изглеждаше непосилна, но с течение на времето проблемите се поразвързаха :)

Отговори

10
Аз съм доволен, че не си пребих лаптопа на тоя изпит...

от stefanN (952 точки)

0
Аз снощи блъзках и се ядосвах за някакви дребни работи. А еднот оот тях беше, че Mustache от GitHub не работи коректно и си го взех от демото на Дончо...

от RANOPILE (1038 точки)

0
Е пак по-културен проблем от мойте простотии, то не бяха синтактични грешки, не беше CryptoJS, бъгове с UI-а, как оцеля тоя лаптоп не знам :D

от stefanN (952 точки)

9
За мен основният дразнещ момент беше кеширането от страна на require-а. Побъркваше ме и верно за малко да го отнесе компът.
Като цяло изпитът се очакваше да е доста по-трудоемък от предишните 3, разглезиха ни доста с тях, така че нямаме право да се оплакваме.
Иначе от своето представяне съм доволен - приложението ми изпълнява абсолютно всички поставени условия. Логинът, регистрацията, логаутът, двата типа сортиране, определянето на броя коментари на страница, прелистването напред и назад към следващата и предишната страница и създаването на нов пост работят коректно. Имам и юнит тестове, така че очаквам висок резултат. Успех на всички и да се заляваме по-бързо за проверяване, че КПК ни чака!

от SStoyanov1 (1324 точки)

0
Firefox много по-рядко кеширва require и се работи по-приятно. Аз лично си пиша нещата в отделни скриптове както трябва да си бъде без require и накрая си оставям 10-15 минути да wrap-на скриптовете с по един define всеки. Така си спестявам евентуално кеширване и си получавам intellisense(Visual Studio)

от Vali0 (1139 точки)

0
Идеята с отделните скриптове не е лоша, но в един момент 15 мин преди края на изпита, ако не успея да ги сглобя и вземе да гърми както обича, има опасност да остана с пръст в уста и ще е бая напрежение. Иначе ако просто вземем задачата от миналата и от тази година, определено от миналата е по-трудна. Но пък подготовката им е едно към едно с изпитната задача, което досега не осъзнавахме колко помага. Аз лично одобрявам, че нямахме подготовка този път, защото така се учат нещата - в реална обстановка, а не под стъклен похлупак на предварително начертана стъпка по стъпка задача като на ооп js изпита.

от SStoyanov1 (1324 точки)

1
Аз най-много се затрудних накрая, когато започнах да пиша unit тестовете. Повечето ми фунцкии бяха сварзани с промяна на html-а и просто нямаха return. Като цяло изпита си беше интересен и не мисля, че е по-труден от миналогодишния.

от ivandanov (120 точки)

7
Супер ме изкефи изпита - след девет месеца в академията правим неща за които не съм си и мечтал че мога да напиша. За мен целия JS върви като магия с тия функции :)
Иначе днес не ми беше ден и от изпита направих горе долу полвината неща, но не виждам нещо с което не мога да се справя. Просто handlebars + require нещо въбоще не се рабраха :(
Браво на целия екип на академията - направихте ни JS програмисти :)

от wnvko (3123 точки)

0
Той require не знам с какво се разбира :) голяма част от времето на изпита и аз загубих да си подкарам различните фреймуърци с require - интересно ми е дали аз бъркам някъде и къде или просто си има проблеми с require.js и определени фреймуърци, които ни ядът от изпитното време.

от mladenvm (235 точки)

0
странното беше че при мен си работеше с jQuery, underscore и с трите ми модула, но с handlebars не пожела

от wnvko (3123 точки)

1
Абе хора, къде бяхте като се чудех как аджеба да стане това странициране. През ум не ми мина да ползвам KendoUI (а съм бил на лекцията :D)
Като цяло доста интересен изпит - не се представих добре според мен (както повечето колеги гледам) нямам странициране и unit тестове. Идея си нямам как се тестват функции, които load-ват html. Като цяло обаче изпитът наистина ми допадна.
Като получих изпита се почувствах добре - "дават ни предизвикателна задача" - си помислих. Като излизах от изпита ми беше леко - "Иво каза, че ще е лесна" - си припомних

от Dimitar Kerezov (0 точки)

2

След доста разцъкване и вкъщи успях да стигна до функционално работещо приложение.

http://rawgit.com/archangelmichael/TelerikJS-Apps/master/ExamCrowdShare/index.html#/login

http://github.com/archangelmichael/TelerikJS-Apps/tree/master/ExamCrowdShare

Мога да направя абсолютно всичко, но не за 6 часа. Надявам се поне да хвана някоя точка да не съм на 0-лата. Има ли някой, който да е успял с всичко, че се чувствам диста бавен?

0
Недей да постваш код, тепърва предстои оценяване и трябва да е анонимно.

от tsonko_genov (708 точки)

0
то този код е доста далеч от оригинала.. на изпита почти нищо не работи и липсват доста функционалности, така че няма как да стане грешка.

1

При мен беше горе долу така:

Имах готов шаблон за изпита. Нещата започнаха добре защото бях писал миналогодищния BullsAndCows.

Но за пореден път се прецаках поради това, че чета условията по диагоналната система и някак разбрах от условието, че не може да се ползва bootstrap и template frameworks. И така си изтрих красивия полуготов UI ... (много съм зле). 

После се оказа като трънгах да пиша unit тестовете, че съм прескочил страницата в която се описва, че трябва да се правят на клиента сортирания и paging. E unit тестове не написах, но си оправих задачата, за съжаление вече на края на изпита.

Имах проблеми със сървъра които ми откраднаха около два часа от изпитното време, а именно с 'Put' заявката която упорито не искаше да минава заради same-origin policy грешка, а в същото време минаваше през POSTMAN и FIDDLER (порблема не беше headers-a, който сложих веднага и нямаше ядове с него). Оправих се, но загубих много време.

Като цяло нямаше нещо от изпита което да не е по силите ми, но ... време, нерви, ядове и така 

PS: Към условието нямам никавки критики (имам критики към себе си за четенето на условието), точно това което очаквах ... реално нямаше изненади. 

от dimo.petrof (2887 точки)

0
Все едно аз съм го написал :D И аз такъв проблем да имам с четенето на тия условия....Прочетох го веднъж и после изцяло се съсредоточих само върху условията на заявките. И накрая какво стана....снощи се сетих, че въобще съм забравил пейджирането и част от сортировките. Прочетох ги веднъж и до там. Иначе сървъра и на мен ми изяде главата. Спомням си, че за logout пишеше, че session key трябва да се сложи накрая на url-a. Е да ама не работеше така. Много време търсих какъв е проблема и накрая се оказа, че всъщност работи без да се слага session key в url-a, а само в хедъра.

от Vazzzz (1380 точки)

0
И при мене сървъра гърмеше на PUT заявката, сигурно 1 час съм се борил с него и се отказах. Добавих му хедър и всичко, което е по условия, но отказа да се свърже. Хедър добавен по същия начин минаваше без проблеми в POST заявката за изпращане на пост. Какво направи, че да го подкараш? Забелязах че въпреки че съм му дал contentType: application-json, Fiddler-a ми записва че заявката е незнам-си-какво-text.

от Hades12 (284 точки)

1
Написал съм почти всичко (без тестове и сортиране), но нищо не работи понеже 4 часа не се сетих за SHA1 и регистъра ми не работи, но като се сложи всичко е наред. Дано проверяващите са снизходителни и успея поне да го взема...

12

След изпита съм така...

от Vazzzz (1380 точки)

10
Този изпит за мен си беше пълен провал.
Явих се със сутрешната група уж за да съм по свеж, но уви. Изглежда умората от тридневния маратон да се подготвя и да науча всичко което ще ми е необходимо за изпита си каза думата.
Няколко часа се борих да си прочета текста от текстбокса, но така и не успях, не знам къде бърках. След като се прибрах се опитах отново и всичко стана за няма и минута, така и не разбрах каква ми е била грешката.
В крайна сметка след изпита си дадох сметка, че е било по-добре да се явя по-свеж на изпита дори и недостатъчно подготвен, вместо учил всичко, но до такава степен блокирал, че да не мога да видя и да поправя елементарни грешки.

от bankoff (3997 точки)

0
I know that feel... :D

0
И аз това си мислех, че ако не бях се напъвал всичко да мина и то както трябва, нямаше да има такъв блокаж на изпита. То колкото и да има желание човек, не сме машини и както ти казваш, не е от не знание да не напишеш нещата, а чиста проба блокаж

от stefanN (952 точки)