Съвети за покупка на лаптоп ( за програмиране )

7
Бих желал някой който има опит с програмирането да ми даде съвет за това какъв лаптоп да си взема:
- какъв процесор
- памет
- диск ( SSD или SSD кеш само)
- размер и тип на екрана ( дали да е матов?)
И най важното да е нещо добро цена<-->качество

Отговори

20
Процесор - поне 2 ядра. По-мощен процесор = по-бързо компилиране и изпълнение на кода.
Памет - поне 3 Gb. Самото Visual Studio си изисква стабилно количество памет. Ако сложиш и JustCode (плъгин от Телерик за VS) вече поне 4 Gb ще ти трябват за да работи машината ти нормално.
Диск - няма специални изисквания. Разбира се SSD означава по-бърза работа на системата като цяло, защото времето за достъпване на файл пада от 5-6ms до 0.
За екрана вече е въпрос на предпочитания. Най-добре избери някой тип екран, който най-малко ще ти товари очите. Със сигурност ще имаш дълги часове взирания в екрана, ако решиш да се захванеш сериозно с програмиране.

от Nikolay.IT (39117 точки)

0

Подкрепям. На СофтУни студентите винаги препоръчвам следното:

• 2-ядрен процесор
  • 4GB RAМ
  • SSD диск

Дори на стар лаптоп в повечето случаи може да му се сложи SSD диск и повече RAM и да се ползва за програмиране, вместо да се изхвърля. Излиза по-ефтино с upgrade.

Наков

от svetlin.nakov (31978 точки)

0

За тези като мен, които не разполагат с подходящи финанси за съвсем нов лаптоп, а все пак им трябва за участието в курса- може да разгледат тук, евентуално. Има доста по- стари модели и такива, които просто не са били неразпродадени вероятно, някои от които обаче биха били съвсем ОК за целта, според мен. Дават и някаква гаранция, все пак, така че може да се хвърли едно око. И естествено, в случая е по-добре да се отиде на място, защото става въпрос за стари машини преимуществено.

от Z_Petrov (829 точки)

2
Подкрепям мнението на Ники.
Аз от опита си в академията мога да споделя, че идва момент, в който ти се налага едновременно да вървят 2-3 инстанции на Visual Studio, Management Studio, разни редактори и куп други background неща. Да предположим, че си натоварил и браузъра с 20 таб-а. Просто RAM-а скача много.
Минимум 4 GB RAM и dual-core процесор. Вече за диска според бюджета, който имаш, но имай предвид, че ако си вземеш SSD, ще е нещо от сорта на 128 GB. Само споделям, че Win 7 x64 с Visual Studio и плъгините към него ще глътне 30-на GB. За проекти и допълнителен софтуер да не споменавам.
За екрана не мога да те посъветвам. Но 15.6" според мен е достатъчно. Да, по-голям екран е значително по-удобно, но и самата машина тежи повече и е по-трудна за разнасяне насам-натам (което ще ти се налага постоянно).
Това е в общи линии. Поздрави и успех! :)

от Ivaylo.Angelov (1890 точки)

0
Благодаря Ви много за съветите, наистина много ме улеснихте :)

от iwitass (3695 точки)

0

Не си питал, но за да не отварям нова тема, да дам и аз един съвет - преценете си колко време трябва да държи батерията. Има примерно timeline серия дето кара по 10 часа и не е кой знае колко по-скъпа. Що се отнася до цената - мога да уредя 5% отстъпка за тези, които си харесат нещо от "Мост компютърс" и го плащат в брой.

от silistra (561 точки)

1
За програмиране, до колкото знам ссд не е много препоръчително. Многобройните компилации ще го съсипят много бързо.

от KrisNickson (2635 точки)

1

Майко мила. Дано не си ги дал 900те лв за тая печка?

За програмиране ти трябва голям монитор. Да виждаш много неща. Лаптоп за сериозно програмиране за дълго време не става. Нямаш работно пространство на 15''. Лаптопа става да можеш да пуснеш 1-2 VS, да си напишеш домашните, да си правиш упражненията в залата, да пуснеш някакъв код на бързо да едитнеш, да пуснеш някаква програма да покажеш, презентация и т.н. За сериозно програмиране няма как да го ползваш. Ако имаш desktop машина тя ти е за програмиране за препоръчване с 8gb ram.

Защо му хвърляте на човека лаптопи с i7 процесор. Какво толкова има да изчислява това VS. Да няма да прави програми за NASA? А видео карта:

Видео контролер NVIDIA GeForce GT 540M with NVIDIA Optimus
Видео памет 2048 MB / DDR3

За какво му е за програмиране такова видео?

Само на бързичко проверих и ето ти прекрасен лаптоп даже и за игри:

http://prodavalnik.com/laptop-za-igri-i11600815

с 8gb ram i5 cpu и по-малко от 900лв, че и с 2 години гаранция на всичкото и от горе.

http://prodavalnik.com/15-6-chetiriyadren-samsung---4x2-3ghz-4gb-ddr3-750-gb-hdd-ati-hd---bateriya-6-chasa-i11596549

http://prodavalnik.com/dell-500gb-i11594641

Айде повече няма да слагам. Търсиш и намираш или ми пиши да ти дам координати на приятел дето ще ти намери на още по-добри цени от тези там.

Но личното ми мнение е че на лаптоп не се програмира.

от saykor (8845 точки)

3

И аз да изкажа мнение по питането, надявам се да помогне за покупки на следващи потребители:

1. процесор - не е нужен 4/6+ ядрен. Прилично висока честота, с повечко кеш е напълно достатъчен

2. памет - при цените на DDR3 модули, и при широко налични модули по 4GB - слагайте задължително 2 х 4GB (повечето лаптопи са само с 2 банки и не може да се слага 3та памет)

3. диск - естествено SSD е решение, но трябва да се имат в предвид и неговите ограничения (цикли запис/презапис, uptime и др. - все пак ще работите непрекъснато с много файлове и то не големи). Препоръчвам диск 7200 rpm, обикновен (с плочи) и с максимално кеш буфер (много е важен за трансфера на файлове)

4. дисплей - 15 инчов... винаги е по-добре 17, ама все пак особено ако си дама, няма да носиш куфар за него. Задължително с матово покритие, освен ако не искаш да се тормозиш по зали и отворени пространства с отраженията на гланцовата повърхност.

5. видеокарта - задължително вградена (малко хора правят разлика между вградена, външна и дискретна за това да поясна - вградена е тази която е в корпуса на процесора, външна е тази която е запоена на дъното, но е извън процесора, а дискретна е тази на отделна платка с MXM монтаж) - вградената грее възможно най-малко, охлажда се добре, и е напълно достатъчна за всичко (че и за някой игри дори)

6. клавиатура - избирайте си лаптопи с клавиатури имащо отстояние между клавишите, пише се много по-лесно, по възможност и с отделен цифров блок за тези които са свикнали с него

7. гаранция - задължително взимайте такива с 3+ години гаранция, ако се налага да доплатите за 5 години (много dell-ове са с 4-5 години гаранция), направете го

8. застраховка - ЗАДЪЛЖИТЕЛНА, струва жълти стотинки (около 20-30лв за лаптоп за 1000лв), но покрива големи щети (клавиатури например не покрива, защото цените са им много ниски и не си струва, но за щети над 200лв (матрица, диск, дъно и др.) е златна), а вероятно ще разнасяте лаптопа насам натам...

Това са основни неща без изпадане в детайли, орентирани са за машина която да е максимално евтина, но да въши повече от добра работа.
Аз определено залагам на марката DELL (Vostro, XPS) с 4 или 5 години гаранция, но това си е мое мнение.

И друго да допълня - аз работя на настолна машина, латопа е досадно нещо... на едни 24 инчов IPS DELL монитор всичко си е много добре изглеждащо... инак таблет (Motorola XOOM) за навън.

от ibalistix (0 точки)

0
а с 2 монитора ще се преродиш. от 2 години не съм ползвал лаптоп. През desktopa мога да си влизам ремоте в него.
А що се отнася до таблета... да ме извиняваш но ако ще давам 700лв за Motorola XOOM по-добре да е за 10''-13'' лаптоп. Повече възможности има и пак е лекичак, че и ще ми остане някой и друг лев.

от saykor (8845 точки)

0
Доста дълга е станала темата, да добавя нещо, понеже и аз търся тука да взема нов. Ful HD модели почват да се намират на пазара.. доста подходящо е за VS като се има впредвид колко много тулбарове и сайдбарове има. За съжаление тия всички пинизи ако искаме да ги имаме цената е над 2к... I7 процесор 8г рам, ssd+7200k диск, Full HD.. някой спомена ThinkPad там е ощее по-сериозен скокът откъм цена.. В момента позлзвам дърт Acer на 4 години бил е с виста сега е с 7ца и VS 2010 и е бавен диска.. Ами още не ги мисля алгоритмите толкова бързо, че да ме притеснява компилирането или стартирането... но след някой месец.. :))))

1

Здравейте!

Спряла съм се на LENOVO IDEAPAD G580AM 59334843

http://www.technomarket.bg/products/09121336/lenovo-ideapad-g580-59334843

Мисля, че е с добри параметри за цената си.

Моля за съвет, ако нещо съм пропуснала:)

Диди

0
Овърпрайснат е защото идва с ОС. От Техномаркет е, което е голям минус, техническото им обслужване е трагично. Насочи се към нещо от свястна компютърна/лаптоп фирма и вземи нещо без ОС за същите пари, ще е маса по-добра машина и ще ти е мирна главата.

0
Разгледай http://forums.academy.telerik.com/44576/%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BF-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-c%23 лично на мен ми беше много полезен

от evgenidb (606 точки)

0
Здравйте колеги
Предполагам че щом лаптопа ще се ползва за работа, няма да се ползва за игри или не толкова сериозни заглавия, така че препоръчвам да е с вградена видеокарта. Ползата от това е че ще го вземете на по-добра цена и батерията ще държи повечко време
За процесора Intel "Core I " Ivy Bridge.
Защо "Core I ": Разликата в цената спямо Pentium (Core2Duo) не е много голяма, но производителността е. Все пак се предполага, че няма догодина пак да се купува нов, за това инвестицията си заслужава.
Защо "Ivy Bridge" : на същите пари са както "Sandy Bridge" , даже има и модели, който ти ляга по-евтино да си вземеш новото поколение. Екстрите са: Подобрено вградено видео вече поддържа DirectX 11, подобрена енергоефективност, поддръжка на DDR3 памет с честота над 1600mhz. Вграден контролер в chipset-а за USB 3.0.
За рам-паметта, така или иначе с по-малко от 4гб трудно ще се намери. Единствено питайте или проверете в сайта на проиводителя с колко банки за рам е лаптопа, с колко плочки рам е вътре ( 1х4мб или 2х2мб) и до какво количество рам поддържа максимално, евентуално ако решите след време да си купите още рам дали ще има място къде да се сложи. Не е толкова определящо, но и проверете честотата на Рам-а, препоръчително е 1333Mhz минимум.
Диска: по лично предпочитание. Аз лично ако си взема нов не ме интересува колко ще е голям, защото веднага ще се "ампутира" ,слага се в кутия и ще се ползва като външен, а на негово място едно SSD 60/90гб за OS и най-важните програми. Не става дума за бързината тук, а за това че хард-а е частта, която най-често се разваля, докато SSD-то е почти не се влияе от топлина, удар, вибрации.
Като марки бих Ви препоръчал Asus, Lenovo, Dell, не че другите са лоши ама си имам впечатления. Хубаво е да се знае ако се насочиш към Lenovo IdeaPad, че сервиза е в Полша, и обикновено се стига до крайния срок от 1 месец, в който Ви го заддържат. Някой модели на Lenovo ThinkPad пък се предлагат с услуга да Ви дадат оборотен, докато е в сервиз.
Надявам се да съм Ви бил полезен.

от KwoshINozh (182 точки)

0

Здравейте,

Колебая се между тези двата , но ме притесняват процесорите на асуса е intel (1,5 GHz)  , а на сонито amd (1,7GHz).   Притеснява ме това че процесора на sony е amd , не знам до колко е по зле от интел . Ще бъда благодарна ако някой ми помогне :)

.http://pcstore.bg/laptopi/SONY-8/SONY-VAIO-E-Series-SVE1112M1EW-White-4GB-Windows-8-4924

http://pcstore.bg/laptopi/ASUS-6/ASUS-VivoBook-X202E-CT015H-4952

0
И 2та са изключително слаби и не стават за никаква работа освен леки офис нещица (поне според личните ми изисквания). Ако взимаш машина за програмиране, вземи си нормален лаптоп (не ултра бук или тия мини нещица) със едно core i3/i5 или pentium b970/980 ако е ограничен бюджета и ще си добре. Все пак ако държиш на подобна мини машина, интелския процесор е по добър, но отново - силно НЕ препоръчвам

0
Не са за програмиране ,но не исках да отварям нова тема :), чудех се защото амд-то е с по-голяма честота, но си а амд все пак, а интел e с по -ниската. :) Мерси :)