Има ли смисъл изобщо?

-17

Здравейте колеги,

Искам да изкажа едно мое мнение. Гледам хора, запалени по фронт енд и уеб девелопмънт като цяло. Гледам обявите, питам приятели, не знам къде биха наели някой само с front-end в днешно време :). В повечето фирми, изобщо нямаме никакъв шанс без поне един сървърен език. Пък и да научим малко PHP - и там вече е пълно с програмисти, които имат голям опит. Изобщо една нормална обява иска примерно HTML5, CSS3, JS, Jquery, AngularJS, PHP, Lavarel, идеален английски писмено и говоримо и още подобни и то на прилично ниво :). Докато научи човек добре всичките тия простотии, ще мине 1 година мисля. Яко учене, портфолио, проекти, доста голяма инвестиция като време и пари и накрая и да ги научим всичките тия неща добре, пак ще наемат някой за 500 600 лева стаж, даже и 600 чисто ако взема е добре :). После след стажа, на който ще те натискат яко да научиш още толкова неща, и да те оставят на работа, то ще е на максимум 1к, даже няма да има и толкова сигурно. Докато стигнеш 1.3, 1.4к заплата, то ще минат 3 години яко учене, ако изобщо ги стигнеш. В българските фирми бавно става и много искат, много. И като се змаисли човек, колко много време, пари, учене по цял ден, не знам дали има смисъл. Ами то в София има доста работи, които само с добър английски и някакво обучение от тяхна страна, ще взимаш 1.2к, 1.3к заплата, без много много да учиш и да пишеш функции и скриптове :).

Мисълта ми е, че истината в Булгаристан е доста гадна. Оказва се, че искат хиляда неща да знаеш за 1к заплата даже, особено в българските фирми :).  Митовете за голямото търсене на кадри и заплати в IT сектора са наполовина верни. Казвам веднага защо. Голямото търсене изобщо не е за Junior , а за Senior с доста голям опит и знания, и то за 2,3к. Пък то ако имаш 10 години стаж и много знания, едва ли ще бачкаш за някой друг :). Има и доста по-големи заплати ест, ама пак искат 5,6 години опит и много знания. Нали знаете, че всеки такъв програмист, отдавна ще е напуснал Булгаристан, така че няма и да намерят такива. Затова има такива митове, че тука има голям недостиг на програмисти, учете младежи. Истината е, че има голям недостиг, ама на опитни кадри, с доста години стаж :).

Няма никакъв смисъл да се учи тепърва фронт енд. Много по-смислено е да се учи Java, защото там повечето стартови за по 1к. Frond-end може да е само едно малко допълнение към Java или C#. Макар, че и Java да учим, пак докато стигнем до 1.5к чисто, ще ни отнеме 2,3 години яко учене и работа. Поне в Българските фирми :). Мит е, че за 1 година и отиваш на големите кинти :). Пък имайте в предвид, че джава и C# са доста по-сложни езици от джавасрипта и пхп, демек ще трябва доста по-голяма инвестиция.. Повече от година и доста акъл.

Искам да кажа че това е мое мнение. Обаче ако се замислите, ще видите че има голяма доза истина. Нали знаете, че ако сте една продавачка на дрехи в мола примерно, 1к не ви мърдат. Има и доста кол центрове с такава заплата. Има и доста търговки представители със заплата над 1к :).

Отговори

5

Разбира се, че има смисъл!!!... Наречи ме идеалист, утопист, глупак, ако щеш, но аз вярвам, не само, че ще успея да сбъдна детската си мечта, да бъда програмист, а и че ще имам шанса да реализирам всичките си идеи... което е безценно! И ако това ме прави в твоите очи „прост”, „балама” или „идиот” (от Достоевски :-D), нека е така. В програмирането основното не е материалното и комерсиалното, а творческото начало!... Иначе, без зрънце креативност и капка ефективност, но с добра заплата (с достатъчно на брой мечтани нули), а и без ден стаж и постоянно самоусъвършенстване, но пък с много почивки и ваканции, спокойно можеш да станеш политик (примери много- от депутата Д. Пеевски до бившия премиер С. Станишев). :-)

Ако решиш да се преориентираш, колега, желая ти успех в новото поприще! ;-)

от david_mavrodiev (5355 точки)

9

До Ivan_Petrov_3,

Обучението не ти дава просто нужните знания за да боравиш с дадена технология (всъщност това е най-малкия му плюс), дава ти  възможност да си разработиш подход, с който да научиш каквото и да е след това. В този ред на мисли - не гледай просто какво се преподава, защото курсовете са базирани на едни фундаментални правила, които ще трябва да разбираш ако искаш да прехвърлиш шестотинтака.

Ако обаче парите са ти най-големия мотиватор бих те посъветвал да седнеш и да обмислиш внимателно дали наистина искаш да се занимаваш с това и ако не с какво би искал да се занимаваш и да се насочиш на там (отговорът на този въпрос винаги ще е валиден ако има смисъл за теб). Повярвай ми - парите са полезен инструмент, но изключително лош господар.

До колегите, които са затрупали автора на поста с минуси:
Нали съзнавате, че това е академия, а не секта? Човека просто е използвал форума за да изрази своето и да прочете други мнения по въпрос, който го интересува не е нападнал никого, нито е нарушил правилата по какъвто и да е начин. Единственият му "грях" е, че изразява малко по-различно виждане. По-леко с фанатизма, идеята е да строим софтуер, а не нов СССР.

7
Съгласен! Лично аз не само не съм дал минус на колегата, а напротив, махнах му дори един, тъй като вярвам, че живеем в свободна страна и уважавам правото на всеки да изкаже своето мнение, колкото и непопулярно да е то. И точно защото смятам, че съществува и у нас свободата на словото, никога на никого в този форум не съм дал минус за изказано мнение и така и ще продължавам!

от david_mavrodiev (5355 точки)

3

Давид и Сашо, добре постъпвате. И аз му дадох плюс.

Но понякога давам и минуси, например ако някой напише, че 2+2=5 :)
Т.е., когато отговорът е по чисто професионална тема.

от ellapt (6303 точки)

8

Като човек, който сега навлиза в индустрията (Junior от 2 месеца, Freelancer от 6), мога да ти кажа, че си "леко" заблуден. Намирането на такава позиция не представляваше почти никаква трудност и това е благодарение на знанията и уменията, който получих от академията (поклон). Може ми единствения и основен проблем, с който се сблъсках, е че нямам 18 и все още няма как да ме вземат на пълен работен ден (а и заради училище).

Понеже виждам, че парите са приоритет за теб, нека хвърля малко светлина по тази тема. По мой наблюдения, след разговори с HR-и и колеги, средната заплата за Junior позиция е между 1250 и 1500 лева. Заплатата зависи от много неща, като тръгнем от компанията, чак до самия теб. Разбира се, говорим за сериозни фирми с поне 50-100 човека персонал, в startup-a на Пешо и 600 лева може да са много. (има си и плюсове човек да работи за startup, но това е друга тема) Също така и силно зависи не толкова от знанията ти, а от уменията ти. Никой не търси човек, който "знае" нещата на теория. Ако ти липсват основни умения, като "тия простотии", както ти се изрази, не знам какво очакваш?

Програмирането, софтуерното инжинерство, е сериозна професия, която изисква сериозна инвестиция. Ако парите са единственото нещо, което те мотивира, "объркал си рейса, пич"... Junior позиции има достатъчно, дори и фирмите да не са ги обявили официално, ако поразпиташ малко, пратиш 1-2 имейла, нещата се получават, стига да имаш покритие. Академията е чудесн старт, който те хвърля в екшъна директно. Тези знания, които може да получиш тук, попринцип биха ти отнели доста повече от 1 година, така че не се оплаквай, ами покажи малко благодарност.

Вече съвсем друг е въпроса дали искаш да се занимаваш с това, дали искаш стабилна, постоянно развиваща се кариера, която може да храни не само теб, ами и семейството ти един ден, или просто искаш да си поредния продавач, който си къса нервите по 12 часа с клиенти. Стига човек да знае къде отива, пътища много.

от Stev3n (2877 точки)

1
Точно казано, само с една забележка: Има много малки фирми и стартъпи в които плащат значително по-високи заплати от големи и известни фирми с офиси в по 3-4 града. 

от ivan.mihov1 (4988 точки)

0
Забележката се приема, само че както казах, силно зависи от фирмата. Различно е за всеки.

от Stev3n (2877 точки)

3
Има ли смисъл? ИМА! НО зависи от няколко неща. 
1-во: Преди всичко нека изясним, че в Телерик Академия се УЧИ - ние сме тук да се научим, никой не прави кинти (вероятно има някой богат татко, който дава солидна сума на детето си, за да се занимава с каквото и да било, НО това е друга тема).
2-ро: Не може да говорим за кинти преди да говорим за реализация. Имам познат, които прави 3к от администриране на windows сървъри (главно). Имам познат, който отказа няколко поредни 5 цифрени оферти и накрая се съгласи на някакви пари (още за IT сектора говорим). Имам познат, който е самоук на C# и прави 5к+ и отказва работа, защото няма толкова време чисто физически. Имам познат със средно, който взема 2к+ а работи в коренно различна сфера. Имам цяла армия висшисти, които вземат 3-цифрена заплата в различни сфери.
3-то: Преди да говорим за реализация, нека поговорим за умения. За да се реализираш имаш нужда от умения. Има различни умения включително умения за работа в екип, умения за работа с хора, организационни умения, естествено най-голямо влияние оказват уменията да вършиш посочената работа вярно и достатъчно бързо. За да заемаш определена позиция обикновено се нуждаеш от сериозни познания в областта. 
4-то: Упоритост. Не може да очакваш, че собствениците на фирми се разхождат по улиците и предлагат по 5к на всеки срещнат. Обикновено започваш от ниско ниво и се доказваш с времето. Ако вече си се доказал в друга фирма/компания това е голям плюс, само ако новия работодател наистина го оцени.
5-то: Планиране. Ако започнеш каквато и да било работа в малка фирма (10 човека да речем), вероятността да "пораснеш" в нея е малък. За сметка на това, ако започнеш в голяма компания конкуренцията е огромна. ТИ сам трябва да знаеш способностите си и целите си и да си намериш работа, която те удовлетворява. 
И все пак .. има ли смисъл? Зависи! 
Аз съм тук да се науча, защото ИСКАМ да се науча. Дали ще се науча - надявам се. Дали ще се реализирам - зависи до голяма степен от това, което науча и малко късмет. 
Дали за теб има смисъл ? Не зная. Никой не знае. Ти сам ще си прецениш. 
Гарантирам ти, че ако си тук да се научиш, ако дадеш всичко от себе си и ако се научиш, ще имаш МНОГО по-голям шанс за  работа в IT сферата. Това е .... никой не раздава работа тук. Тук се учи. 

от StoikoNeykov (2621 точки)

0

Според мен не си прав:

Първо, за всяка работа се изисква много учене (така де, ако искаш да си добър в нея).

Второ, трябва да работиш нещо, което ти доставя удоволствие. Иначе няма да си харесваш работата и няма да слагаш труд и сърце в нея.

Трето, не мисля, че има как да работиш продавач и да изкарваш 1k лв. (не съм сигурен)

И четвърто, не разбирам, защо когато не харесваш програмиране правиш такива постове. За да ни накараш да зарежем програмирането?

Пожелавам ти успех, но моля, не прави повече такива постове.

P.S.: Не може да постнеш такъв артикул (за да не повтарям пост толкова пъти), на сайт за програмиране, без да очакваш програмисти, които си защитават професиите и интересите. 

от a.dimitrov04 (57 точки)

1

Ееее не колега.... ти ми разби представите за програмирането и всичко свято...

Отвори ми очите ,а и силно вярвам не само на мен... с програмирането бях до тук.... че и учене трябвало

СПАМ ALERT

Edit:  Това с минусите и аз нещо не го разбрах.... много пък лично ги взимате нещата... човека има право да изкаже мнение.

Why so serious?

от Stitch_Stitch (112 точки)

1

Като гледам как само пари са ти в поста... не, че не се интересувам от парите и т.н., но програмирането (а и всичко останало) изисква отдаване (дори фанатично отдаване), което не може да бъде генерирано от мотивация "кинти". Човек става добър в нещо, когато се отдава на това нещо. Ако само пресмяташ бъдещи печалби, предполагам, че няма да стане. Искрено ти препоръчвам, вместо да мислиш само за бъдещите печалби, се замисли какво всъщност ти се прави, кое ти допада и би го правил с кеф, дори да няма толкова пари в него. Или, ако се кефиш на програмирането забий в кодовете, ученето и т.н. и спри да мислиш за бъдещия профит. Така реално ще стигнеш до профит ;). Казвам ти го като човек, който е правил подобна грешка. Парите като мотивация са слаба работа. Иска се фанатизъм, който идва от по-истински места - например, да обичаш това, което правиш. Това те мотивира фанатично. Останалото е суета :) 

Поздрави!

от simeonkk (132 точки)

1
Наблюдавайки стари теми от тези сорт, оставам с впечатлението, че всяка година има по един трол :D

от o.yordanov (100 точки)

2
Не успяла лисицата да достигне гроздето и казала, че е кисело.

от sannya (65 точки)

3

Парите не трябва да са цел, а средство! Опитът и знанията, това е безценно! Колкото по-рано го осъзнаеш толкова по-лек ще е животът ти, като цяло! Хах как забавно звучи само, но е факт!

Като цяло в доста голяма заблуда си! Съветът ми е да проучваш добре и да четеш преди да изкачаш с подобни умозаключения!

Убедена съм, че всеки човек тук има ясна представа, какво иска, какво инвестира и какво да очаква в замяна! Следвайте мечтите си и работете за постигане на целите си! :)

от Nayata (3190 точки)