Има ли смисъл изобщо?

-17

Здравейте колеги,

Искам да изкажа едно мое мнение. Гледам хора, запалени по фронт енд и уеб девелопмънт като цяло. Гледам обявите, питам приятели, не знам къде биха наели някой само с front-end в днешно време :). В повечето фирми, изобщо нямаме никакъв шанс без поне един сървърен език. Пък и да научим малко PHP - и там вече е пълно с програмисти, които имат голям опит. Изобщо една нормална обява иска примерно HTML5, CSS3, JS, Jquery, AngularJS, PHP, Lavarel, идеален английски писмено и говоримо и още подобни и то на прилично ниво :). Докато научи човек добре всичките тия простотии, ще мине 1 година мисля. Яко учене, портфолио, проекти, доста голяма инвестиция като време и пари и накрая и да ги научим всичките тия неща добре, пак ще наемат някой за 500 600 лева стаж, даже и 600 чисто ако взема е добре :). После след стажа, на който ще те натискат яко да научиш още толкова неща, и да те оставят на работа, то ще е на максимум 1к, даже няма да има и толкова сигурно. Докато стигнеш 1.3, 1.4к заплата, то ще минат 3 години яко учене, ако изобщо ги стигнеш. В българските фирми бавно става и много искат, много. И като се змаисли човек, колко много време, пари, учене по цял ден, не знам дали има смисъл. Ами то в София има доста работи, които само с добър английски и някакво обучение от тяхна страна, ще взимаш 1.2к, 1.3к заплата, без много много да учиш и да пишеш функции и скриптове :).

Мисълта ми е, че истината в Булгаристан е доста гадна. Оказва се, че искат хиляда неща да знаеш за 1к заплата даже, особено в българските фирми :).  Митовете за голямото търсене на кадри и заплати в IT сектора са наполовина верни. Казвам веднага защо. Голямото търсене изобщо не е за Junior , а за Senior с доста голям опит и знания, и то за 2,3к. Пък то ако имаш 10 години стаж и много знания, едва ли ще бачкаш за някой друг :). Има и доста по-големи заплати ест, ама пак искат 5,6 години опит и много знания. Нали знаете, че всеки такъв програмист, отдавна ще е напуснал Булгаристан, така че няма и да намерят такива. Затова има такива митове, че тука има голям недостиг на програмисти, учете младежи. Истината е, че има голям недостиг, ама на опитни кадри, с доста години стаж :).

Няма никакъв смисъл да се учи тепърва фронт енд. Много по-смислено е да се учи Java, защото там повечето стартови за по 1к. Frond-end може да е само едно малко допълнение към Java или C#. Макар, че и Java да учим, пак докато стигнем до 1.5к чисто, ще ни отнеме 2,3 години яко учене и работа. Поне в Българските фирми :). Мит е, че за 1 година и отиваш на големите кинти :). Пък имайте в предвид, че джава и C# са доста по-сложни езици от джавасрипта и пхп, демек ще трябва доста по-голяма инвестиция.. Повече от година и доста акъл.

Искам да кажа че това е мое мнение. Обаче ако се замислите, ще видите че има голяма доза истина. Нали знаете, че ако сте една продавачка на дрехи в мола примерно, 1к не ви мърдат. Има и доста кол центрове с такава заплата. Има и доста търговки представители със заплата над 1к :).

Отговори

16

Пишеш глупости... и то бая.

1. Написал си "ще мине 1 година"?! Ами сериозна професия за толкова малко време не знам дали има - за справка доктори, инженери, пилоти. Дори шофьор на лек автомобил би могъл да се наречеш след поне 50 000 км извъртяни. 1 година си е направо подарък, предвид че си начинаещ.

2. Ако имаш яко "учене, портфолио, проекти, доста голяма инвестиция" няма да започнеш на 500 лева, повярвай ми.

3. Тия професии, които не пишат "функции и скриптове" с малко английски - къде им е края и какво им е развитието? С програмирането the sky is the limit. За няколко години труд ще имаш заплата много над нормалния стандарт на живот. А ако не искаш да си на заплата и да работиш за друг бизнес, опции много. Има хора, които не са топ програмисти, и изкарват 1000+ на ден.

4. Само с Front-end езици (HTML, CSS, JS) - става и то не особено трудно.

5. 5, 6 години опит за заплата над 3000 лева? Еми не знам какви са ти очакванията, на мен ми звучи много добре. Предполагам и на 99% от българското население.

6. "всеки такъв програмист, отдавна ще е напуснал Булгаристан" - дори няма да коментирам.

Заключение - не мисля, че си запознат с IT индустрията и бизнеса в нея. Да си вадиш информация само от обявите за работа е все едно да кажеш коя е най-продаваната марка кола само като и гледаш джантите. Ако очакванията са ти за няколко месеца - хилядарки - такова нещо няма. Иска се труд и то не малко. Тук поне този труд е ценен и платен. :)

от ivaylo.kenov (30760 точки)

2

Най-общо отговора е - няма смисъл.

Ако за теб HTML5, CSS3, JS, Jquery, AngularJS, PHP, Lavarel са "простотии", няма смисъл. Ако главната цел за теб е заплатата, без значение какво ще правиш, няма смисъл. Ако "якото учене" и проектите те плашат, няма смисъл.

Това е едно от нещата, които ми харесват в тази професия - хора, които нямат достатъчно мотивация и желание за развитие, които идват само заради парите, бързо се отказват. И така възможността да попаднеш в екип с хора, които не са достатъчно отдадени и не харесват това, което правят, е доста малка.

Дори и програмирането да не ти харесва, достатъчно добро постижение е това, че си опитал. Така може да намериш професията, която наистина да ти харесва.

от teddyboneva (600 точки)

0
Вероятността да си някой от тези на снимките след успешно завършване на академията е минимален. 

от StoikoNeykov (2621 точки)

4

Адаш, слушай сега. Да, парите са важни и то много. Без пари не се живее и всеки иска да изкарва добре. Обаче програмирането не е нещо, което може да работиш само за пари. Работата трябва да те кефи. За мен например е важно работата да ме кефи, да се чувствам удоволетворен от това което върша, проекта да ми е интересен и да да изкарвам добри пари.

Истината е, че има технологии и езици, които като цяло са по-добре платени от други. Фронт-енда като цяло е по-ниско платен. PHP също. Високо платени са .NET програмистите, Java, Android iOS. Разбира се това са груби данни, има фирми които ги оборват. После много зависи от типа на компанията, с какво точно се занимава, какъв е бизнеса. Обаче най-много зависи от това колко си добър. Ако си достатъчно добър и си полезен на фирмата, винаги може да се спазариш за добри пари.

Това за 500-600лв са глупости. Нормална стартова заплата за добре подготвен човек без опит в София е 1300-1500лв. Ако ти изредя 5 неща и ги знаеш добре веднага ще ти намеря работа за тази заплата. И ако се справяш добре с работата след 6 или 12 месеца ще ти я вдигнат.

от ivan.mihov1 (4988 точки)

1
Баси гадните фирми, братче, искат да знаеш някви неща.Че даже и да учиш после.Наглост безбожна.У МОЛ-ът е истината.Началник санитарна смяна, те тва е живот.Това човек да се чувства ползотворен, удовлетворен, бошлаф работа, важното е да е лесно.Пък за заплатите, ако знаеш само колко си далеч :)

1

С каквото и да се захванеш ще започнеш с по-ниска стартова заплата. Защото се предполага, че първо трябва да се докажеш, да понаучиш това - онова за реалния живот и работа. Колкото повече знания и умения трупаш, толкова повече възможности за печелене на К-левове получаваш.  Естествено за това се иска "дупе" и хъс. Ако намираш тръпка в продаването на дрешки ( висене прав, подреждане на щандове...)-дерзай!

И все пак, ако понаучиш нещо, един ден ще откриеш, че не е било напразно.

3

Здравей, Иване!

Не ти поставих минус, поставих ти плюс. Не защото съм съгласна с теб, а защото в контекста на въпроса ти съзирам много верни неща и "когато човек е предупреден, той е въоръжен" - така гласи една латинска поговорка.
Мит е това, че като те приемат на работа в софтуерна фирма, независимо дали ще те вземат "от улицата", или след като си взел престижен сертификат от Академията на "Телерик - a Progress Company", ще седнеш пред компа и само ще си броиш паричките, които ще нарастват прогресивно, независимо от символичните усилия, които смяташ да влагаш. Така разбирам аз твоя "вопъл" - искаш да получаваш голямата заплата, но като поработваш по малко и останалото - лайф. За твое успокоение ще ти кажа, че дори най-близки мои хора мислят като теб - "той/тя се занимава нещо с компютри и взема мно-о-о-го пари; с една дума, живее си живота".

Да си обезпечен финансово е много хубаво нещо - чувстваш се свободен да си правиш каквото си искаш....ако имаш време и сили. Ами при нас времето и силите са в обратно пропорционална зависимост с финансите обаче. Това е професия, която освен че изисква талант (не можеш да станеш певец, ако пееш фалшиво - простете ми, ако някой се чувства засегнат), изисква и непрекъснат растеж и обновяване на знанията и професионалния опит. Причината за това се крие не само във високата квалификация, която е необходимо условие, но и в много бързата динамика на софтуерните технологии, която изисква непрекъснато да учиш нещо ново, за да отговаряш на новите изисквания.

Не на последно място трябва да се поставят рисковете от обездвижване, напълняване и умора, най-вече на очите. Не са за подценяване и е необходимо да се предвиди съответният превантивен подход. Семейството също - възможно е да си разпределите ролите така, че твоята "половинка" да поеме по-голямата част от грижите и дори да не работи. Освен ако не разполагате с безценни баба и дядо :)

Така че професиите в областта на софтуера, както обичам да казвам, изискват "тежък умствен труд" :)

Ти решаваш:

- или приемаш предизвикателствата на професията, ако тя ти харесва и ако ти харесва също да учиш непрекъснато и да се развиваш;

- или се назначаваш някъде на по-неангажираща работа с по-ниска заплата, която обаче ще ти даде възможност да развиваш някое свое страхотно хоби. Което също е интересно.

В първия случай дали има смисъл да учиш в Телерик - има огромен смисъл. Знанията (а и опита, имам предвид отборните проекти, самите изпити, които са си един цял напрегнат и стресиращ работен ден, останалите форми на практическо обучение) не можеш да придобиеш никъде в България напълно безплатно и с такова високо качество. И - да, много е вероятно да те назначат някъде като младши програмист, а заплатата ти да бъде съизмерима с тази на продавач в мола. Но ако покажеш качества и ако професията ти харесва, със сертификата на Телерик- Академия ще имаш възможност да растеш. Мисля, че ако така ти се случи, би могъл още по време на интервюто да уговориш тази перспектива - че на първо време си съгласен, но че искаш да растеш като позиция и заплата и МНОГО ВАЖНО! - фирмата да ти осигурява обучение и сертифициране в нови технологии.

Пожелавам ти успех!

от ellapt (6303 точки)

2
Както се казва в един хубав филм, много от истините, на които държим в този живот, зависят изключително от личната ни гледна точка. Така че нека оставим всеки сам да прецени какво е важно за него самия и колко усилия и време е готов да вложи. И точно от тази гледна точка не смятам "статията" на колегата, която звучи малко "току що се събудих и чак сега разбрах с какво съм се захванал" за смислена. В крайна сметка никой не ни е карал насила да учим.

от sfo321 (160 точки)

2

Кой е този хубав филм, любопитна съм? Харесва ми, но ще добавя само, че човек е социално същество и не всички истини, на които държим, зависят изключително и само от личната ни гледна точка :)

Аз намирам теми от този вид за полезни (стига да не се "троли" много), защото така се обсъждат практически неща, които не са маловажни.

от ellapt (6303 точки)

1
Филма е Star Wars episode 6

от sfo321 (160 точки)

6

Като човек, търсещ в момента работа като Front-end developer, съм съгласен с някои изказвания на Ivan_Petrov_3.

Масово се търсят програмисти - явно да. Но не какви да е, ами със солиден опит и знания. От някои новини и статии за IT сектора човек може да остане с впечатлението, че фирмите търсят просто какъвто и да е програмист. Но не е така. И определено не е толкова лесно да се уредиш с работа в IT-то, както някои(включително аз) смятат. Изискващият се минимум, само за да те погледнат е огромен. И то за junior. А представи си един senior колко трябва да знае. Властелин направо!

Що се отнася до Front-end, по-малко се търси, по мои наблюдения, и повече се търсят senior-и. И доколкото съм чувал е по-ниско заплатено от .NET-ски позиции, Java и някои други. Ама си е яко - да спретнеш някакъв app, ефекти.

Сега за парите - важни са си, няма какво да говорим. Но не бива да са цел, ами средство, както беше писал един колега. Съгласен съм с него. И все пак, може минималната заплата(примерно) на този етап да стига на някои от нас, за да си посрещаме месечните разходи, но това не значи, че трябва да се задоволяваме и да искаме малко(но не бива и да отиваме в другата крайност). Все пак възнаграждението ще е според труда, а не според нуждите.

Тия дни търсих в интернет информация за заплати на Front-End-ъри. Почти нищо не намерих, тъй че смятам да питам вас, по-запознатите. Колко е началната заплата на един front-end-ър без стаж? А средната? Ориентировъчно. Знам, че зависи и от фирмата. Аз мисля, че е около има-няма 1200. Наскоро бях на интервю и ме питат колко искам. Казах от 1000 до 1200. Ники беше казал в една лекция за подготовка за интервю - трябва да си намислим една сума и да не падаме под нея. Аз съм си сложил 1000 като абсолютен минимум.

от Bruno (921 точки)

1
На мен ми се струва достоверен отговорът на @Stev3n (на предишната страница).

от ellapt (6303 точки)

1
Повечето хора тук (присъстврно и онлайн) след изкаран поне един курс от C#/ HTML fundamentals знаят защо са тук. А ти знаеш ли? И в кой мол дават 1к заплата да ходя да проверя?

от k_kaneva (127 точки)