Мнения и впечатления от изпита по Javascript

1
Тук пишете смело, как е минал изпита, какво мислите и подобни... 

Отговори

2

javascript ... 
Направих : 

var chars = [Wboup, Nbslbub, Lsjtujzbo]; for (let j = 0; j < 3; j += 1) { if (chars[j].name === splited[1]) { curentChar = chars[j]; break; }

което работеше приблизително 1ч - от командата разбираше кой да мести, след което мистериозно спря да разпознава името от командата и се наложи да направя:

if (splited[1] === 'Wboup') { curentChar = Wboup; } else if (splited[1] === 'Nbslbub') { curentChar = Nbslbub; } else { curentChar = Lsjtujzbo; }

После се осетих, че това няма да работи ако пише "mv pesho u", но това после беше след края ... все такива ги правя. 
Като цяло много време (приблизително 2.5ч) изгубих на тази задача и не съм доволен от крайния си резултат, но сам съм си виновен - не обмислих как да изнеса повечето проверки в отделни функции и мазалото стана голямо. Накрая "изхаках" още 20 точки, но нямаше оправия :D 

Хубави бяха задачите. Решими, но за съжаление подцених изпита, защото направих няколко подготовки и все решавам първите 2 задачи набързо, а 3тата често е много омазана и мислех, че и сега така ще стане. Ако се бях справил с 2ра по бързо, на 3та тестовете бяха МНОГО толерантни и можех да изкарам повече точки на нея. Смятам дори, че за 2ч съвсем нормално да бъде решена, но заради неуспеха на 2ра и наближаващия край на изпита се стигна до чисто кодене, без много мислене.
Така направих на C#Advanced, стана и сега :( Поне там успях да хвана последния влак за "взет с отличие", но този път може и да не стане.
Уж гледах семинара за решаване на проблеми и уж знам, че ако видя, че не става нещо да го оставя и да почвам другите задачи, и ако видя, че не работи, да го изтрия цялото и да го направя на чисто, и ..... не го правя - хващам се някъде и мажа до безкрай. Вместо да напиша нещо простичко на другата задача и да взема още някоя точка от нея, дебъгвам глупостите си 5ч :@ 

от StoikoNeykov (2621 точки)

1
И аз отначалото започнах да пиша "качествен код", но след това не ми хващаше някои променливи и преминах към едно голямо мазало с copy-paste. А относно времето, след като правиш задачата 2 часа и знаеш, че е готова и трябва да работи и само трябва да намериш един-два бъга, не си заслужава да спираш и да запонеш другата, ако имаш още около час. Нa C# си позволих да се откажа от една задача и да загубя час и половина, тук нямаше време за това. 

от SexPistols (786 точки)

0
Работата е, че не знаех къде точно греши задачата, а даваше 50/100 ... т.е. не точно не знаех. Стигах до края на ходовете и не знаех какво да правя там (много е вероятно да не би трябвало изобщо да се случва): ако направя да започва отначало правя безкрайни цикли понякога, а като стигна там нищо не изписвам, защото не знам какво точно. Направих това: Когато стигна края изписва "Принцесата беше хваната" с координати текущите координати на принцесата. И така за още 20 точки до 70/100. Ако в някой от тестовете има невалидни имена (а аз не проверявам т.е. в началото проверявах но като се счупи това горе забравих да сложа още 1 else.) е възможно да съм местил принцесата неправилно вместо да правя нищо, заради невалидно име, но не мисля, че е това изобщо. Явно пропусках нещо. 
А като почнах 3та имах около 1ч до края - имаше време за някоя точка. изкарах 12/100, но съвсем близо бях да оправя още 1 нещо, за повече, но със сигурност нямах време за много. Имах принципна грешка, която ако бях оправил после лесно щях да направя и глобалните (или както се казваха тия с @), които на 1ви етап просто игнорирах (имах args[i].replace('@', ''). 
В крайна сметка фактора време е важен - ест, че почти всеки ще реши всички задачи ако има 2 седмици време. Идеята е да работим по-бързо, а това става с повече опит. Който се е готвил повече, реши повече. 

от StoikoNeykov (2621 точки)

5

Задачите бяха хубави, а и писалите тестовете са били милостиви.

Първа задача ми даде сто точки без двете проверки, които си мислех, че трябва да се правят (на C# такова нещо изобщо не би се компилирало, но изглежда Javascript е над тези неща).

И 80 на втора, без да съм писала никакви капани за тролове.  Капаните обаче мистериозно не се получиха и мистерията нямаше дебъгване... Май предпочитам C#. :)

1

Трета задача от 4 юли за 96 точки - http://pastebin.com/5dr6QAqd.

Задачата за стрингове всъщност беше 50% задача за стрингове и 50% задача за асоциативни масиви/речници според мен.

от georgivelikov (1844 точки)

0
Опитай се да ги докараш до 100. Грешката, която получаваш е "TypeError: Cannot read property '1' of null", не казвам на кой ред.

от cuki (7696 точки)

2

Абе аз ги докарах, ама с този регекс няма как да стане, защото имам ";" на края, а на гърмящия ми 15 тест няма ";" на края на някои от двойките name:value

Даже мислех да те потормозя да погледнеш теста, защото в условието е написано че трябва да са "PROPERTY: VALUE;" с евентуално whitespace между тях, но винаги завършващи на точка и запетая, но се оказа че нито един от 4те ми събмита в BGCoder не дава вярно решение, заради други грешки в същия регекс

Както и да е, човек не трябва да е лаком :D

от georgivelikov (1844 точки)

0
Доста по-приятен изпит от очакваното. Третата задача(с енумерациите) уви не можах да стигна до нея, защото троловете ми забиха на 60/100 и сигурно 2 часа се мъчих да намеря къде е проблема. В последствие, като се прибрах погледнах трета, даже я подпочнах и ми се стори сравнително по-лесна от всички задачи за стрингове, които съм виждал досега. Махнах всички празни полета и точки и запетаи, наслагах нещата в обекти и от там нататък само остана да се подредят и да се принтнат само че ме домързя да я довърша. Между другото, ще имаме ли скоро достъп до тестовете, че още ме гложди тия тъпи тролове къде гърмят?

от Teodor_Peev (70 точки)

-1
На 1 задача от вчера 13.00 имах 3 верни решения, в което съм сигурна, втората задача не съм я пипала, за третата  сетих малко но съм безкрайно ядосана защото бг кодер ми даваше или липсваща скоба, а всички си бяха на мястото или недефинирана променлива, а те пак бяха дефинирани.

7

bgcoder дава на всички едно и също, не е в него проблема, вашите решения са неправилни.

И в такива ситуации, не трябва да се ядосвате, а да седнете кротко и да помислите какво сте омазали.

от INKolev (4141 точки)

1

Жалко, че 10 мин преди края видях, че съм пропуснал условието при извеждане на резултата за клетките около принцесата. Решението направено, но като цяло безполезно. :D

И между другото е малко тъпо тролът да е в капан и пак да залавя принцесата, както е в третия нулев тест например.

от irrealizable (356 точки)

0
Вместо var - let и на изпита : 0/100. Днес като го "var" - осах и 100/100. Ето го и "тролското" решение : http://pastebin.com/FxwUsgid

от sfo321 (160 точки)

-1
yanalukanova искам да попитам някакъв вариант за поправка дали ще има, пък и въпросът е и към другите.

6
Поправка ще има - следващия сезон :)

от INKolev (4141 точки)

1
Хора, някаква идея кога горе-долу ще разберем дали сме взели изпита или не?
С моите 80 точки тая някаква празна надежда : )

от DKatsarski (403 точки)

0
Вероятно днес следобед по някое време. До снощи бе срока за последните домашни, та нямаше как да е по-рано. От друга страна, няма нищо за ръчна проверка, та би трябвало да ни оценят бързо :)

0
Не се отчайвай, 80 звучи прилично, би трябвало да си взел. Не мисля че ще са готови до днес следобяда, може би до утре следобед.

от amens (110 точки)

0
Има резултати вече в профилите!

от irrealizable (356 точки)

0
Ето и моите решения: JS Exam
Не успях да стигна до третата, но 1 и 2 са за по 100. Надявам се да бъдат полезни за някого.
Оставил съм проверка и "use strict"; отгоре. За BG Coder се праща само функцията.