Изрично записване за team work проектите - дайте мнение

51

Колеги, как гледате на идеята за следващия team work да пробваме да направим изрично записване? Който иска да участва и смята, че ще може да отдели време и ще е сериозен, нека се запише.

От академията пращаме покана на всички от курса (онлайн + офлайн). От тях се записват толкова участници, колкото имат желание (примерно 20-30% от всички записани за курса). От тях вече правим отбори на базата на резултатите им до момента, за да балансираме силите и всичко останало си е както до момента.

Така можем да пускаме и доброволен team work, примерно когато превеждаме C# книгата или примерно когато правим ИТ тест за училищната академия или за други проекти. Това ще позволи да пуснем team work и за C# - част 1 - за пролетната академия.

Какво печелим?
  • По-сериозни отбори - който не иска да участва, ще го заяви изрично и няма да има толкова много липсващи съотборници. Случвало се е в даден отбор от 5 човека да участва само 1. Това прави груповата работа индивидуална. По-добре по-малко отбори, но сериозни.
  • Възможност онлайн хората да участват също в team work наравно с другите от курса. Сега те са леко ощетени, защото не ги включваме в team work и така губят точки.
  • Доброволни проекти - ще можем да пускаме покани за доброволно участие в проекти за доброто на академията и обществото.
Процесът: Стъпка по стъпка
  1. От академията пращаме покана за team work като съобщение в системата.
  2. Получилите поканата избират дали да участват (да или не). Ако не участват, губят точките от team work за съответния курс. Те си решават. Както ако не пишат домашни, пак губят точки.
  3. След изтичане на срока за реакция се разпределят отборите. Това ще става както до сега - на случаен принцип с балансиране на силите на базата на оценките от предходните изпити. Целта е да няма отбори само със силни или само със слаби участници.
  4. Накрая се прави публична защита и се поставят оценки на всеки отбор. Те се разпределят по равно на всеки участник. (както беше до сега). Защитите за сега ще се базират на безпристрастно жури (трейнърите и евентуално топ студенти). За в бъдеще може да измислим и нещо по-умно, но засега ще е така.
  5. След оценяването се дават 100 точки на всеки участник да ги разпредели справедливо между съотборниците така, както той смята, че е бил техният принос към проекта. Така ако дадеш на някой 60 точки, на останалите трябва да разпределиш останалите 40 точки и няма да може да дадеш максимума на всички. Ще бъде по-честно в крайна сметка. Това е заместител на старата система "оцени съотборник".
Дайте мнение. Харесвате ли ви предложената подобрена система за team work проектите? Какво още можем да подобрим?

Наков

Отговори

0
На мен веднага ми просветна един недостатък свързан с онлайн. Хора които са онлайн реално погледнато може да не са изкарали нито един от предишните курсове или да не са взели изпитите. Това означава че не е много редно да участват в отборните проекти ако няма поне някой от предишните курсове взети. Ако не и всички или понеже по JS ще са проектите е редно поне JS1 и JS2 да са показани резултати. Под резултати имам впредвид ако им се вземат точките те трябва да са повече от последния човек от класираните в академията които продължават.
Не искам да ме разберат всички погрешно, но реално погледнато не искам да се налага някой тепърва да се учи да пише код по време на отборната работа. Няма да е честно спрямо всички останали в екипа.

от speedmaister (237 точки)

0
Ами ще сложим изисквания, примерно да са взели последния изпит. То зависи от самия проект. Има проекти без изисквания, има и по-сложни проекти.

от svetlin.nakov (31978 точки)

7
В ТЕЛЕРИК има позиция софтуерен архитект и той не е към никой екип. Той само чопли семки и казва направи го с този алгоритъм, ама това че трябва да пренапишеш половината код, за да стане по този начин не е негов проблем. Все пак в едно приложение най-важното на първо място е то да може да се променя и добавят нови функционалности с най-малко промяна на код, а чак на 2ро място да е бързодействието или поне не бива да се постига за сметка на първото. Накратко във всяка ситуация трябва да се намери най-добрия консенсус и това е отговорност на целия екип. Който е гледал Красив ум там е дефинирано- "Всеки трябва да прави най-доброто за себе си без да пречи на другите в групата да правят същото". Ако не се сещате - сцената където вместо всички се опитват да свалят красавицата всеки си хареса някоя от приятелките й и накрая вместо да са на сухо забиха мацките.
За мен най-важното в един екип е работата да върви гладко и без дразги в екипа, всеки да даде най-доброто от себе си. Това, че един направил повече от друг не е от такова значение, защото другия път ще е обратното. Разбирателството е на първо място, за да върви една работа.
С това оценяване на домашни, оценяване на екипна работа, публикуване на ШАМПИОНИТЕ по лошо оценяване при това от трейнър ми се развали мнението за ТЕЛЕРИК. Според мен се натрупва прекалено негативна емоция между хората.
Вчера един приятел синиор от Телерик ми се оплака, как някакъв нов колега, когото не познава, му треснал вратата на кафенето в него докато носел 2 кафета, при това нарочно. Интересно ще получи ли бонус точки за наглост или това е нормалната работна ЕКИПНА среда.
Аз обичам да помагам на хората и да отговарям на въпроси, а сега трябва да пиша неща от типа където ти е 6та задача от домашното в архива като някой пъдар. Нито на мен ми е от полза, нито на този който проверявам.
Всички знаем, както почнах в изложението си, че най-хубаво е човек да борави с прости неща. Оценката на изпитите се е усложнила с разни странни взаимствани и недоказали се елементи (това, че един метод работи в Станфорд, не значи че работи в България). Едно време гладиаторите на арената питали ли са ги абе баце колко лицеви опори правиш на тренировка, та онзи гал те прониза с копието си като чучело- ака всичко се решава на арената, по време на изпита.
За груповия проект имам едно просто предложение. Във всеки форум за програмиране ти препоръчват да си имаш pet project, ако искаш да станеш добър програмист. В Google ти дават май беше 20% от работното ти време да се занимаваш с такъв проект. Предполагам доста хора от ТЕЛЕРИК имат такъв. Прави се публик респозитори за всеки такъв проект и екип от 5 човека, които хем ще научат любимите технологии на опитен програмист от ТЕЛЕРИК, хем ще участват в нещо реално, хем после ще пишат в CV-тата си че са участвали в проекти с отворен код. По комитванията ще се види кой каква работа е свършил и няма да има нужда от оценяване на колеги, защото с просто око ще се види.
Така дори ще се избегне side effect-a от по-високи оценки за секси колежки, който на мен лично като го наблюдавам ми е смешен. Все пак всяка коза за своя си крак, друг освен теб няма да свърши твоята работа и да нахрани семейството ти.

от yonchoy (2134 точки)

0
Съглсен съм с всичко, сам едно не разбрах - къде ги намирате тез секси голежки :D :D

от loloto (1073 точки)

2
На мен идеята ми звучи чудесно. На последната отборна работа имах лошия късмет от 4 човека отбор само аз да имам желание за участие, което както се сещате не е отборна работа. И съвсем нормално въпреки че си бях направил нещата добре, загубих доста точки само поради факта, че бях правил нещата сам. Държа да кажа, че направих всевъзможни опити да събера поне още един човек от отбора, за да работим заедно, но просто хората нямаха желание. Така че трябва да кажа че съм с две ръце ЗА тази идея. Вече за точкуването не съм убеден дали е най-добрата идея да се разпределят някакви точки между съотборниците, но това вече са детайли за доуточняване. Като цяло мисля че първата част на предложението със заявяването на участие е супер и ще е много добре ако се приложи още за следващата отборна работа!

от d_p_y (712 точки)

1
Дойде ми добра идея за това оценяване как би било добре. Вместо 100 точки да делим може за всеки да има оценяване по десетобалната система и накрая този резултат да играе ролята на коефицент, който се умножава с резултата на целия отбор или нещо подобно. Така хората, които не са участвали и са оценени с 0 напрамер няма да получат резултата от отборния проект. Хора, които са участвали, но не много активно пак ще вземат точки, но не пълния резултат и накрая тия дет имат заслугите за свършената работа ще си вземат целия резултат за отборната работа.

от speedmaister (237 точки)

0
Ами това сега е нещо такова. Обаче всеки дава максимална оценка на останалите от солидарност и се изкривяват оценките.

0
Че то няма ли да се получи същия ефект ако се разделят точките по равно :)

от saykor (8845 точки)

0

5. След оценяването се дават 100 точки на всеки участник да ги разпредели справедливо между съотборниците .....

Твърдо НЕ! Ако ще оценяваме само колко работа е свършена, а не качеството, това е твърдо НЕ!  Давам директен пример - някой колега се е заел с core функциите на приложението, които може като част от проекта да не е много, но да го е направил толкова добре, че да спести главоболия на колегите, но понеже тази част е да кажем 20-30%(само за примера даваме такива стойности) от цялата работа (има UI, DB integretaion, testing и т.н) той получава 30 точки. В същото време неговия колега прави UI, който е да кажем 30-40%(само за примера даваме такива стойности) от проекта, но го прави толкова зле, че направо ти се доповръща като го видиш. За тази негова работа той получава 40 точки, от където в крайната оценка излиза, че колега 1 се е справил по-"зле" от колега 2......

Според мен при оценяване на колегите трябва да се дава някаква точно оценка. Да кажем от от 1 до 10. В коментара пък ще се описва защо е такава оценката.

0
Абе пич ти ще ги разпределяш тези точки по твое усмотрение и за цялостно представяне, не кой колко процента от кода е написал, според мен това е много добра идея с точките.

от Nedko (1220 точки)

0
И все пак ако реша да похваля някой колега вповече, това значи, че ще трябва пък да намаля оценката на другите. Съгласен съм да има точки, но не и ако по-висока оценка за един колега да значи задължително по-ниска за друг.

0
Идеята е много добра. И аз я покрепям. Така се предполага, че наистина ще има team, а не както на мен ми е се е случвало от 6 човека да работя само с един. За коментарите на съотборниците- и аз съм "За" да се оставят. Това с точките може да е като допълнение към оценката.

от bankina (268 точки)

0
Коментарите остават. Разделянето на 100 точки е само допълнителна числена стойност, за да се правят по-лесно измервания, сравнения и класирания, примерно "най-добър team worker на випуска" и подобни.

0

А това кога ще се случи?

1. От академията пращаме покана за team work като съобщение в системата.

от martingeorgiev (2318 точки)

0
Сега само проучваме мненията. Ако преценим, че идеята е наистина добра, ще я имплементираме идните седмици.

3
Само да добавя едно нещо, според мен трябва да има обратна връзка, по време на защитата да се казва дадения отбор къде е сбъркал, какво още е трябвало да направи, какво оценяващия нехаресва, защото на нашата защита, трейнерът почти нямаше въпроси, защото повреме на защитата бях отбелязал всичко необходимо, което се беше като изисквания, а за малкото въпроси, който той постава, отговорих и показах, че тези неща са направени, накрая той каза браво, добре решена задача, познатите в публиката също ме похвалиха след защитата, и оценката беше 6,3/8, нямам ни най-малка идея защо. Отбора преди нас му задаваха много въпроси, върху част от който той не беше работил и има 6,1. Затова смятам, че трябва да има реален feedback на оценяването, защото следващия път ние ще допуснем същите грешки и няма да се научим как да го правим.

от AsenVal (3487 точки)

0
Да, има нужда от подобряване процеса на защита. Ще мислим какво да подобрим следващия път.

0
Най-накрая някой да се сети какво ще е със сигурност полезно за всички. Обратната връзка е важна :)

от moshensky (117 точки)

0
Идеята със записването е много добра. Аз примерно се отказах доброволно от последните курсове, и информирах тима си че няма да участвам...но беше прекалено късно, отборите бяха разпределени вече. Но това с точките ми се вижда недомислено, най-малкото наистина тези 100 точки включват ли самия оценяващ или не? Не е ли също така хубаво, ако се гарантира че участват поне 4 или 5 човека, да има примерно и макс оценка за най-добрия - примерно 50% от общата оценка? Това за получаване на фиидбек веднага след защитата със сигурност трябва да го има...иначе не се знае как е формирана оценката. Наистина системата в момента може да не е оптимална, но според мен освен записването за момента може би е добре да не променяте нищо. Най-малкото нямате достатъчно наблюдения според мен за да сменяте толкова бързо една система, рискувате да я замените с нещо които като нищо може да е и по-лошо. А и е хубаво да има пона малко нещо консистентно в това обучение, нещата се променят прекалено често и обикновенно в последния момент според мен.

0

Мен това със 100-те точки не ми допада, защото трябва да има някой най-ощетен и някой най-поощрен...нали сме отбор, нали сме едно? Ако примерно миналия teamwork беше по тази система бих разпределил със 100% сигурност точките по равно, най - малкото защото съм си изградил и някъкви лични отнишения с хората и не бих ощетил никой за това че се е трудил, отделял е време и тнт..То е ясно, че някой от отбора ще е по-слаб, друг по-опитен, но спред мен е по важно кой - колко желание е вложил, колко е дал от себе си и колко успешно като цяло се е представил отбора...все пак не всички сме започнали на едно ниво този сезон на академията..А и нали самия смисъл на teamwork-a се крие в думата teamwork - да се чуим да работим заедно като екип, а не най-можещия да изпъква а по-слабия, но примерно по - мотивиран да бъде ощетен..

от iwitass (3695 точки)

0
И според мен с това разпределение на 100 точки, ще убием "team" в teamwork.

от el_b_k (424 точки)